niedziela, 18 października 2015

Równik - ciekawostki

Równik to umowna linia, przebiegająca w miejscu gdzie Ziemia jest najszersza. Ma on 40 075 km długości i jest dłuższy od okręgu, który opasa Ziemię i przebiega przez bieguny o około 68 kilometrów. Oznacza to, że wbrew temu co widzimy na globusach, Ziemia nie jest idealną kulą. Jest lekko spłaszczona przy biegunach.

Równik dzieli Ziemię na półkulę północną, na której żyjemy, i półkulę południową. W miejscach, w których równik przecina drogi i ulice ustawia się tablice i pomniki z myślą o turystach. Przykładem takiego pomnika jest Środek Świata (Mitad del Mundo) w Ekwadorze.
Źródło: https://vailacara.wordpress.com/2015/02/26/wielki-maly-kroczek/

Pomnik ma 30 metrów wysokości, a kula na jego szczycie waży pięć ton. 

Gdyby Ziemię, w miejscu gdzie przebiega równik chcieli objąć ustawieni obok siebie ludzie, potrzeba by ich było 25 milionów.

Żródło: http://www.canstockphoto.pl/ilustracje/ziemia.html

Równik przebiega przez terytorium morskie lub lądowe 14 państw. Są to: Wyspy Świętego Tomasz i Książęca, Gwinea Równikowa, Gabon, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Uganda, Kenia, Somalia, Malediwy, Indonezja, Kiribati, Ekwador, Kolumbia, Brazylia.

Źródło: https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=equator

Równik jest najdłuższym równoleżnikiem. Równoleżniki to linie opasające Ziemię, wyznaczające kierunek wschodni i zachodni. Szerokość geograficzna równika to 0 stopni.

Wokół równika występują bardzo charakterystyczne biocenozy. Na ladzie są to lasy równikowe, w oceanach rafy koralowe. Obydwa ekosystemy cechują się największą na Ziemi różnorodnością biologiczną.
Lasy równikowe są wieczniezielone, gdyż temperatura waha się tu w przedziale od 20 do 30 stopni Celsjusza. Roczna amplituda to zaledwie kilka stopni. Występujące tu organizmy nie mogą także narzekać na brak wody. W niektórych miejscach deszcze, i to bardzo obfite padają codziennie. Nazywają się one deszczami zenitalnymi, gdyż występują w porze, gdy słońce jest w zenicie, czyli oświetla Ziemię pod kątem 90 stopni. 
Cześć lasów równikowych to tak zwane lasy mgliste. Pod wpływem wysokiej temperatury woda intensywnie paruje, a lasy spowija mgła.
Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/chmury-woda-mgla-las-mglisty-korzenie-liscie-drzewa,17172

Źródła:  Ilustrowana Encyklopedia Rodzinna - W świecie wiedzy, MMXI International Masters Publishers AB




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz