wtorek, 6 października 2015

Ewolucja bez "ewolucji"

Chyba każdy wie z czego zasłynął Karol Darwin. Ale czy wiesz, że to nie jemu zawdzięczamy termin "ewolucja" i że to nie on wpadł na pomysł, że jedne gatunki mogą przeobrażać się w inne?

Karol Darwin opisał mechanizm ewolucji, a więc zjawisko doboru naturalnego. Przeżywają tylko organizmy najlepiej przystosowane do danych warunków środowiska i to one mogą się rozmnażać przekazując swoje cechy kolejnym pokoleniom. Nowe cechy pojawiają się w populacjach, czyli grupach organizmów jednego gatunku zamieszkujących dany teren, spontanicznie, czyli losowo. Jak dziś wiemy, Darwin ponad dwieście lat temu wiedzieć tego nie mógł, nowe cechy są spowodowane mutacjami. Cechy te mogą być korzystne, albo niekorzystne, wszystko zależy od tego w jakim środowisku żyje organizm noszący dana cechę. Cecha korzystna w jednym miejscu na ziemi, może być bardzo niekorzystna w innym.
W środowisku o stałych warunkach organizmy zmieniają się, a więc ewoluują wolniej. Jeśli już uzyskają pożądane cechy, nie muszą się zmieniać. Przy zmiennych warunkach środowiska organizmy muszą stale się zmieniać, aby jak najlepiej się przystosować.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz