Źródło: http://www.koniec-swiata.org/zorza-polarna-nad-islandia-i-malowniczy-obraz-na-niebie/
Zorza polarna to rozbłyski, najczęściej zielonego, światła pojawiające się najczęściej w dużych szerokościach geograficznych, to znaczy za kołami podbiegunowymi. Pojawianie się tych zjawisk ma związek z aktywnością Słońca, im większa aktywność Słońca tym częstsze i bardziej imponujące zorze polarne. Słońce wyrzuca w przestrzeń kosmiczną chmurę cząstek elementarnych, tak zwany wiatr słoneczny. Cząstki te, gdy docierają do ziemi są łapane przez nasze pole magnetyczne i kierowane w stronę biegunów. Tam przenikają wgłąb warstw atmosfery i bombardują atomy i cząsteczki tlenu i azotu, a uwolniona w ten sposób energia widoczna jest jako fantastyczny spektakl świetlny. Zjawisko to powstaje na wysokości średnio 65-140 km nad powierzchnią Ziemi. Ma niewielką rozciągłość pionową, zazwyczaj około 200 m.
Zorza może mieć wygląd pasów, wstęg lub kurtyn, a światło może bardzo szybko zmieniać kolor.
Najlepsze miejsca do obserwacji zórz polarnych to północna Norwegia i zachodnia Antarktyda, choć w okresie szczególnie dużej aktywności Słońca zdarza się także, że można je obserwować w okolicy 50 równoleżnika. Zorze polarne pojawiające się na półkuli północnej to aurora borealis, na półkuli południowej aurora australis. Nazwa Aurora została po raz pierwszy nadana temu zjawisku w 1621 roku na cześć rzymskiej bogini świtu.
Najbardziej znana zorzą jest ta, która pojawiła się w 1959 roku. Można było ją obserwować 28 sierpnia i 2 września w USA, Japonii, Australii i wielu krajach europejskich. Światło ponoć było tak silne, że już po północy pozwalało na czytanie gazety.
Co ciekawe, zjawisko zorzy polarnej można obserwować także na Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie.
Na stronie Wikipedii poświęconej temu zjawisku można obejrzeć nagranie zorzy polarnej wykonane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zorzy polarnej koniecznie odwiedź stronę.
Literatura:
Wikipedia
Ilustrowana Encyklopedia Rodzinna - W świecie wiedzy, MMXI International Publishers AB
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz