- Cztery główne części serca to: .................................., ............................................, ................................ i ................................................ .
- Układ krwionośny składa się z naczyń krwionośnych i ............................................ .
poniedziałek, 25 kwietnia 2016
Zadania dla klasy piątej
Dokończ zdania:
niedziela, 24 kwietnia 2016
Zadania dla klasy piątej
- W którym narządzie zachodzi wymiana gazowa?
- W którym narządzie powstają dźwięki.
- Uzupełnij schemat wpisując w odpowiednich miejscach określenia: tlen, dwutlenek węgla.
Zadania dla klasy szóstej
Na mapie konturowej Afryki zaznacz: Kotlinę Kongo, Nil, Niger, Cieśninę Gibraltarską, Kanał Sueski, Wyspy Kanaryjskie, Kotlinę Kalahari.
Niesamowita wizualizacja
Źródło: http://www.wykop.pl/link/2171274/skala-wszechswiata-interactive-scale-of-the-universe/
Jeśli nie potrafisz wyobrazić sobie skali wielkości Wszechświata, Słońca, Ziemi, Człowieka i Atomu, a jesteś ciekawy jak właściwie to wygląda to musisz obejrzeć tę animację.
Jeśli jeszcze Ci mało, zajrzyj tutaj.
piątek, 22 kwietnia 2016
Dzień Ziemi
Źródło: http://mazowieckie.ksow.pl/news/entry/7496-swiatowy-dzien-ziemi-2016.html
W Warszawie główne obchody, jak co roku, odbędą się w niedzielę na Polu Mokotowskim w godzinach 10:00-18:00. Podczas festyny zbierane będą elektrośmieci i surowce wtórne. Będzie można wymienić je na sadzonki roślin.
Dla uczniów, którzy wybiorą się na festyn na Pole Mokotowskie i dostarczą do mnie sprawozdanie z tego wydarzenia przewiduję dodatkowe oceny.
piątek, 15 kwietnia 2016
Zorza polarna
Źródło: http://www.koniec-swiata.org/zorza-polarna-nad-islandia-i-malowniczy-obraz-na-niebie/
Zorza polarna to rozbłyski, najczęściej zielonego, światła pojawiające się najczęściej w dużych szerokościach geograficznych, to znaczy za kołami podbiegunowymi. Pojawianie się tych zjawisk ma związek z aktywnością Słońca, im większa aktywność Słońca tym częstsze i bardziej imponujące zorze polarne. Słońce wyrzuca w przestrzeń kosmiczną chmurę cząstek elementarnych, tak zwany wiatr słoneczny. Cząstki te, gdy docierają do ziemi są łapane przez nasze pole magnetyczne i kierowane w stronę biegunów. Tam przenikają wgłąb warstw atmosfery i bombardują atomy i cząsteczki tlenu i azotu, a uwolniona w ten sposób energia widoczna jest jako fantastyczny spektakl świetlny. Zjawisko to powstaje na wysokości średnio 65-140 km nad powierzchnią Ziemi. Ma niewielką rozciągłość pionową, zazwyczaj około 200 m.
Zorza może mieć wygląd pasów, wstęg lub kurtyn, a światło może bardzo szybko zmieniać kolor.
Najlepsze miejsca do obserwacji zórz polarnych to północna Norwegia i zachodnia Antarktyda, choć w okresie szczególnie dużej aktywności Słońca zdarza się także, że można je obserwować w okolicy 50 równoleżnika. Zorze polarne pojawiające się na półkuli północnej to aurora borealis, na półkuli południowej aurora australis. Nazwa Aurora została po raz pierwszy nadana temu zjawisku w 1621 roku na cześć rzymskiej bogini świtu.
Najbardziej znana zorzą jest ta, która pojawiła się w 1959 roku. Można było ją obserwować 28 sierpnia i 2 września w USA, Japonii, Australii i wielu krajach europejskich. Światło ponoć było tak silne, że już po północy pozwalało na czytanie gazety.
Co ciekawe, zjawisko zorzy polarnej można obserwować także na Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie.
Na stronie Wikipedii poświęconej temu zjawisku można obejrzeć nagranie zorzy polarnej wykonane z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zorzy polarnej koniecznie odwiedź stronę.
Literatura:
Wikipedia
Ilustrowana Encyklopedia Rodzinna - W świecie wiedzy, MMXI International Publishers AB
poniedziałek, 11 kwietnia 2016
niedziela, 10 kwietnia 2016
KONKURS PRZYRODNICZY
Chętnych do udziału w konkursie wiedzy przyrodniczej zapraszam po szczegółowe informacje.
Konkurs ma formę testu, obejmującego zagadnienia: orientacja w terenie; obserwacje, doświadczenia przyrodnicze i modelowanie; człowiek, a środowisko; zjawiska elektryczne i magnetyczne w przyrodzie; krajobrazy świata, powietrze jako środowiska życia roślin, zwierząt i człowieka.
Konkurs ma formę testu, obejmującego zagadnienia: orientacja w terenie; obserwacje, doświadczenia przyrodnicze i modelowanie; człowiek, a środowisko; zjawiska elektryczne i magnetyczne w przyrodzie; krajobrazy świata, powietrze jako środowiska życia roślin, zwierząt i człowieka.
Zadania dla klasy szóstej
Na mapie konturowej Azji zaznacz: Morze Kaspijskie, Góry Ural, Półwysep Kamczatka, Borneo, Pustynię Gobi, Tajwan, Wyżynę Dekan.
czwartek, 7 kwietnia 2016
Zadania dla klasy szóstej
- Wytłumacz pojęcia: szelf, stok kontynentalny, rów oceaniczny, grzbiet oceaniczny.
- Na mapie konturowej Azji zaznacz: Tybet, Himalaje, Wyspy Japońskie, Cejlon, Indie, Chiny
niedziela, 3 kwietnia 2016
Oceany
Źródło: https://aeon.co/essays/can-tiny-plankton-help-reverse-climate-change
Ocean to cześć hydrosfery, rozległy obszar wody słonej. Oceany pokrywają ponad 70% powierzchni Ziemi. Jego nazwa pochodzi ze starożytnej greki. Okeanos w mitologii to jeden z tytanów, a także rozległa rzeka, która opływała cały świat.
Powierzchnia wszechoceanu to 361 mln kilometrów kwadratowych, a jego objętość to to ponad 1300 mln kilometrów sześciennych. W zależności od klasyfikacji na Ziemi wyróżnia się jeden, trzy, cztery lub pięć oceanów. Poniżej podział na pięć oceanów.
Rozmieszczenie oceanów na Ziemi
Źródło: http://tyflomapy.pl/Ludnosc_0e0.html
UKSZTAŁTOWANIE DNA OCEANICZNEGO
Dno oceaniczne jest bardzo zróżnicowane, różnice wysokości są na nim jeszcze większe niż na powierzchni kontynentów.
Ukształtowanie dna oceanicznego
Źródło: http://k13-16.zsti.pl/hydrosfera.html
Szelf, inaczej półka kontynentalna, to płytka, do około 200 m głębokości, część oceanu położona w bezpośrednim sąsiedztwie kontynentu. Szelf ukształtował się nad płytą kontynentalną, jest to obszar, na którym głębokość praktycznie się nie zmienia. Wody szelfu są zazwyczaj ciepłe, dociera tam dużo światłą. Z tego powodu występują tam bardzo licznie różne organizmy.
Stok kontynentalny to stromo obniżające się fragmenty dna oceanicznego na granicy płyt kontynentalnych i oceanicznych.
Basen oceaniczny to obniżenie dna oceanicznego, zazwyczaj ma głębokość od 2,5 do 6 tyś. m. Baseny oceaniczne zajmują około połowy powierzchni Ziemi i 70% powierzchni oceanów.
Grzbiet oceaniczny to łańcuch wzniesień na dnie oceanu, ich wysokość przekracza 2 tyś. metrów. Grzbiety porozcinane są rozpadlinami, które noszą nazwę ryftów.
Powstawanie grzbietów oceanicznych
Źródło: http://geografia_liceum.republika.pl/geotektonika/geotektonika.html
Grzbiety oceaniczne powstają w miejscu rozsuwania się płyt tektonicznych. Centralną część grzbietu zajmuje dolina ryftowa, czyli miejsce w którym dochodzi do wypływania lawy.
Rozmieszczenie grzbietów oceanicznych
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzbiet_%C5%9Br%C3%B3doceaniczny
Gujoty to podwodne góry o płaskich szczytach. Pozostałości po dawnych wulkanach, których stożki uległy zniszczeniu przez fale morskie.
Wyspy to wynurzone ponad powierzchnię oceanu fragmenty raf koralowych, podwodnych wulkanów lub grzbietów śródoceanicznych.
Wyspa typu atol
Źródło: http://pimka.pl/a-moze-atol/
SKŁAD CHEMICZNY WÓD OCEANICZNYCH
W przybliżeniu skład chemiczny wód oceanicznych jest podobny. Woda zawiera sód, chlor, siarkę, magnez, wapień i potas. Przeciętne zasolenie wód waha się w przedziale od 33 do 38 promili. To znaczy, że w 1000 g wody rozpuszczone jest 33-38 g soli. Najbardziej zasolonym oceanem jest Ocean Spokojny, najmniej Arktyczny i Atlantycki.
Zasolenie mórz wewnątrzkontynentalnych może w znacznym stopniu odbiegać od średniego zasolenia oceanów. Najbardziej zasolonym morzem jest Morze Czerwone.
Mapa Afryki
Źródło: http://www.edukator.pl/index.php/main/index/page/4131
Mapa północno-wschodniej Afryki
Źródło: http://www.projektswiat.pl/2014/12/morze-czerwone-kontra-baltyk-a-ty-ktore-wybierasz/
Jego zasolenie waha się od 36 promili w południowej, do 45 promili w północnej części. Jest ono spowodowane ograniczoną możliwością wymiany wody z Morzem Arabskim przez cieśninę Bab al-Mandab i Morzem Śródziemnym przez Kanał Sueski. Klimat gorący i suchy powoduje, że woda intensywnie paruje, a rozpuszczona sól pozostaje w zbiorniku wodnym. Do Morza Czerwonego nie uchodzą także duże rzeki niosące wodę słodką, która mogłaby wysładzać ten zbiornik.
Przeciwieństwem Morza Czerwonego jest nasz Bałtyk, o bardzo małym zasoleniu. Zasolenie Bałtyku waha się od 12 promili w południowej do 2 promili w północnej części. Jest to także morze, które tylko w ograniczonym stopniu wymienia wodę z Oceanem Atlantyckim, ale uchodzą do niego duże rzeki niosące bardzo dużo wody słodkiej, dodatkowo położone jest w strefie umiarkowanej, gdzie temperatura nie jest wysoko i występują opady.
FALOWANIE
Falowanie spowodowane jest ruchami powietrza, czyli wiejącymi wiatrami. Tarcie pomiędzy powietrzem, a wodą powoduje jej marszczenie się i powstawanie fal. Wysokość fal zależy od kierunki, i siły wiatru, a także od głębokości i wielkości zbiornika wodnego. Z wyliczeń teoretycznych wynika, że najwyższe fale mogą mieć 60 m wysokości, jak dotąd jednak nie zanotowano takich. Spotyka się jednak fale o wysokości 30 m. Stan, gdy nie ma fal, a powierzchnia morza, czy oceanu jest gładka to flauta.
PRĄDY MORSKIE
Prądy morskie to coś w rodzaju rzek płynących prze ocean. Różnią się one od otaczających wód temperaturą. Prądy morskie wpływają na klimat panujący na danych obszarach położonych w pobliżu ich występowania. Zmiana kierunku prądu morskiego może więc spowodować zmianę warunków klimatycznych.
Prądy morskie
Źródło: http://www.edukator.pl/Prady-morskie,4348.html
Prądy morskie są spowodowane przede wszystkim wiejącymi wiatrami, chodzi tu o wiatry stałe takie jak pasaty, różnicami w temperaturze i zasoleniu wody, a także ruchem obrotowym Ziemi.
Wiatry na ziemi
Źródło http://klimat.czn.uj.edu.pl/enid/ss__Oceany_i_klimat/-_Oscylacja_pn__atlantycka_3nf.html
Kierunek prądów morskich może być modyfikowany przez pływy, spływ rzek i ukształtowanie linii brzegowej.
PŁYWY
Jeszcze innym ruchem olbrzymich mas wód morskich i oceanicznych są pływy, czyli przemieszczanie się wody pod wpływem grawitacji Księżyca i Słońca. Na wielkość pływów wpływ ma ukształtowanie wybrzeża, głębokość morza, a także ustawienie Księżyca i Słońca względem Ziemi. Największe pływy są podczas nowiu i pełni. Przeciętny czas pomiędzy kolejnymi pływami wynosi 12 i pół godziny. Miejscem, gdzie pływy są największe jest Zatoka Fundy w Kanadzie, gdzie średnia wysokość pływu to 11,5 m, największy zanotowany - 19,5 m.
Źródło:https://www.meted.ucar.edu/sign_in.php?go_back_to=http%253A%252F%252Fwww.meted.ucar.edu%252Fnorlat%252Fsnow%252Flake_effect%252F1.2_instability.htm##
Źródło: http://www.rejsuj.pl/aktualnosci/1153/najwieksze_plywy_na_swiecie/
Źródło: http://faktopedia.pl/472586
Literatura:
http://www.zeglarze.net/wiedza/artykul/morze-jak-wielkie-moga-byc-fale
Wikipedia
Ilustrowana Encyklopedia Rodzinna - W świecie wiedzy, MMXI International Publishers AB
Subskrybuj:
Posty (Atom)