niedziela, 14 lutego 2016

Księżyc

Źródło: http://www.tapeciarnia.pl/227018_gory_port_ksiezyc

Księżyc to największe i najjaśniejsze po Słońcu ciało niebieskie widoczne na niebie. Nie świeci on światłem własnym, lecz jedynie odbija światło emitowane przez Słońce.Księżyc jest naturalny satelitą Ziemi. Satelita to niewielki obiekt o małej masie obiegające po orbicie inne, duże ciało niebieskie. W Układzie Słonecznym odkryto 173 naturalne satelity. Wokół Ziemi krąży tylko jeden księżyc, ale może być ich więcej. Jowisz na przykład ma cztery księżyce o nazwach Io, Europa, Ganimedes i Kalisto. 
Źródło: http://zadane.pl/zadanie/872954

A jaki jest nasz Księżyc?
Nie ma pewności jak powstał, ale za obowiązująca uważa się teorię głoszącą, że Księżyc powstał ze skał ziemskich oderwanych po zderzeniu Ziemi z ciałem niebieskim wielkości Marsa. na szczęście ciało to nie uderzyło centralnie, dzięki czemu zniszczeniu nie uległą jądro Ziemi, a jedynie oderwany został materiał  z płaszcza i skorupy Ziemi. Materiał skalny uległ skondensowaniu i utworzył ciało niebieski, które możemy obecnie oglądać nie tylko na nocnym niebie. W wyniku oddziaływania grawitacyjnego Ziemia i Księżyc oddalają się od siebie nieustannie, szacuje się, że każdego roku ciała te odsuwaj a się od siebie o 3,8 cm. Księżyc podobnie jak Ziemia ma budowę warstwowa. Wewnętrzna warstwa to żelazne jadro o promieniu 340 km, kolejna warstwę stanowi płaszcz o grubości około 400 kilometrów. Jest on zbudowany w roztopionych skał. Zewnętrzna warstwa to skorupa o bardzo urozmaiconej powierzchni. Na księżycu znajdują się liczne kratery powstałe po kolizjach z mniejszymi ciałami niebieskimi, góry o wysokości do 5 tyś. m, a także morza. Nazwa morze jest historyczna, dawniej obserwatorzy księżyca uważali, ze ciemne plamy na księżycu to zagłębienia wypełnione wodą, dzisiaj wiemy, ze są one wypełnione skałami bazaltowymi, cielnymi o pochodzeniu wulkanicznym. Co ciekawe zdecydowana większość mórz znajduje się po widocznej stronie księżyca.

Czy wiesz, ze z Ziemi możemy obserwować tylko jedną stronę księżyca, zawsze tę samą. Dzieje się tak dlatego, że czas obiegu Księżyca wokół Ziemi jest zbliżony do czasu jego obrotu wokół własnej osi. Czas obiegu Księżyca wokół Ziemi to miesiąc gwiazdowy, trwa on 27, 3 dnia. 
Nie każdego dnia na niebie widoczny jest cały Księżyc, czyli nie codziennie jest pełnia. Czasami Księżyca nie widzimy wcale, mówimy wtedy o nowiu. Jest to związane z położeniem względem siebie trzech ciał niebieskich: Księżyca, Ziemi i Słońca. 
Źródło: https://ciekawafizyka.wordpress.com/2012/03/26/ksiezyc-naturalny-satelita-ziemi/

Źródło: http://tapety.tja.pl/tapeta_33930

Pełen cykl zmian faz Księżyca to miesiąc synodyczny, trwa on 29,5 dnia.

Księżyc ma wpływ na pewne zjawiska zachodzące na Ziemi. Dzięki Księżycowi miejsce maja pływy morskie i oceaniczne, Księżyc przyciąga olbrzymie masy wody. 
Źródło: http://pogoda.interia.pl/wiadomosci/rekordowy-przyplyw-w-mont-saint-michel-zdjecie,iId,1724898,iAId,147398

Źródło: http://traveldesigninternational.com.au/mayor-of-french-tourist-island-fined-for-shuttle-bus-scam
Powyższe zdjęcia pokazują Mont Saint-Michel podczas przypływu i odpływu. 

Księżyc jest jedynym poza Ziemią ciałem niebieskim, na którym stanął człowiek. Historyczne wydarzenie pierwszego spaceru człowieka po Księżycu miało miejsce w 1969 r., a astronautami, który doświadczyli tego zaszczytu byli Neil Armstrong i Edwin Aldrin. Neil Armstrong wypowiedział wówczas znane słowa: " To jest mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości.". 

I jeszcze kilka liczb:
Promień Księżyca to 1737,4 km. 
Objętość Księżyca jest około 50 razy mniejsza, niż objętość Ziemi.
Przeciętna odległość Księżyca od Ziemi to 384,4 tyś. km ( waha się ona w przedziale 356 tyś km - 405 tyś km).
Ze względu na brak atmosfery na Księżycu panują skrajne temperatury, od 130 stopni Celsjusza, do -180 stopni Celsjusza. Południowy biegun Księżyca to najzimniejsze miejsce w Układzie Słonecznym, temperatura spada tam to -240 stopni Celsjusza, a więc niewiele ponad 30 stopniu ponad temperaturę zera bezwzględnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz