Źródło: http://topwalls.net/the-burning-sun/
Gwiazdy to ciał niebieskie zbudowanie z gazów, w ich wnętrzu zachodzą reakcje termojądrowe, dzięki czemu uwalniane są w postaci ciepła i światła olbrzymie ilości energii.
Słońce jest centralną gwiazdą Układu Słonecznego. Wokół niego krążą planety i planetoidy.
Średnica Słońca to około 109 Średnic Ziemi, a więc 1392684 km. Ziemia oddalona jest od Słońca o 150 mln km i jest trzecią planetą licząc od centralnej gwiazdy.
Gdyby nie Słońce na Ziemi nie byłoby życia, gdyż jest ono źródłem energii napędzającej procesy życiowe. Z tego też powodu Słońce jest dla nas bardzo ważną i niezwykła gwiazdą. OD aktywności Słońca zależy temperatura na Ziemi. Na przełom XVII i XVIII wieku przypadało obniżenie aktywności gwiazdy, a na Ziemi obserwowano wówczas tak zwana Małą Epokę Lodowcowa. Jej konsekwencją było między innymi zamarznięcie Bałtyku, dzięki czemu do Skandynawii można było przez Bałtyk podróżować saniami.
Źródło: http://dracul.kill.pl/~bielu/astronomia/slonce/frame.htm
Słońce zbudowane jet głównie z helu i wodoru. W jego budowie można wyróżnić kilka warstw. Wewnętrzna warstwa to jądro. Jego gęstość jest około 150 razy większa od gęstości wody na Ziemi. W jądrze dzięki reakcjom termojądrowym powstaje 95% całej produkowanej przez Słońce energii.
Zewnętrzna warstwa to fotosfera - to ona emituje najwięcej promieniowania słonecznego. W obrębie fotosfery obserwuje się plany słoneczne, miejsca silnej koncentracji pola magnetycznego. Liczba plam na Słońcu ulega zmianie w zależności od aktywności słonecznej. Wzmianki o pierwszych obserwowanych plamach słonecznych pochodzą z V w p.n.e. Ich stała obserwacja prowadzona jest od połowy XIX w.
Najbardziej na zewnątrz znajduje się korona słoneczna. Nie ma ona stałej grubości. W tej warstwie powstaje wiatr słoneczny, wyznaczający granice Układu Słonecznego. Temperatura w koronie słonecznej sięga 2 mln stopni Celsjusza.
WPŁYW WIATRU SŁONECZNEGO NA POLE MAGNETYCZNE ZIEMI
Źródło: http://www.spaceweatherlive.com/pl/pomoc/wiatr-sloneczny
Energia ze Słońca jest przenoszona dzięki cząsteczkom elementarnym: fotonom i neutrinom.
Etapy rozwoju Słońca
Słońce powstało około 4,6 mld lat temu. Od tego czasu jego promień zwiększył się o około 10%, a jasność o 27%. Zapasy wodoru na Słońcu wyczerpią się za około 5 mld lat. Wtedy gwiazda gwałtownie się rozszerzy zmieniając się w czerwonego olbrzyma i pochłonie trzy najbliższe planety miliard lat później zacznie się zapadać pod własnym ciężarem i zamieni się w białego karła, aby po milionach lat zamienić się w czarnego karła.
Źródła: Ilustrowana Encyklopedia Rodzinna - W świecie wiedzy, MMXI International Masters Publishers AB
Wikipedia
Czytaj więcej
i więcej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz