wtorek, 17 listopada 2015

Baterie

Potocznie nazywamy je bariami, prawidłowa nazwa to bateria alkaliczna lub ogniwo galwaniczne. Baterie są jednorazowego użytku i po rozładowaniu nie można ich ładować. Zostały wynalezione przez chemika Lewisa Urry'ego w 1959r.
Baterie zbudowane są z dwóch elektrod: anody i katody zanurzonej w elektrolicie.W przypadku baterii alkalicznych katodą jest tlenek manganu, anodą cynk, a elektrolitem wodorotlenek potasu. Działają dzięki reakcji chemicznej zachodzącej między elektrodami, a elektrolitem.
Poza wymienionymi związkami chemicznym w bateriach znajdują się także inne pierwiastki takie jak kadm, ołów, rtęć, czy nikiel. Pierwiastki te jeśli dostana się do środowiska mogą być kumulowane przez różne organizmy i je uszkadzać. Może się także zdarzyć, że człowiek przyjmie pierwiastki te w pokarmie, a to może spowodować mutacje, uszkodzenie nerek, układu nerwowego i wiele innych bardzo poważnych chorób. Dlatego tak ważne jest zbieranie i specjalne neutralizowanie baterii. pamiętaj nigdy nie wyrzucaj ich do śmieci, tylko do specjalnych pojemników. Takie pojemniki znajdują się także w szkole. Jeśli masz zużyte baterie możesz przynieść je do pracowni przyrodniczej.

Zadanie dla twórczych. W tym filmie znajdziesz sposób na wykonanie baterii z ziemniaków.
film


źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bateria_alkaliczna
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_galwaniczne
http://baterie.eko.org.pl/rec0.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz