sobota, 2 maja 2015

Wielka Rafa Koralowa

Rafy koralowe występują w wielu miejscach na Ziemi między trzydziestym stopniem szerokości geograficznej północnej i trzydziestym piątym stopniem szerokości geograficznej południowej. Wymagają wody płytkiej, czystej, ruchliwej i ciepłej, choć nie za gorącej. Najsłynniejszą rafą koralową jest Wielka Rafa Koralowa u północno-wschodnich wybrzeży Australii. Ma ona około 2000 km długości i 150 km szerokości w najszerszych miejscach. Jest tak duża, że widać ją z kosmosu.
zdjęcie satelitarne pochodzi z artykułu Wikipedii
Występuje to olbrzymia różnorodność biologiczna porównywalna jedynie z różnorodnością biologiczną lasów równikowych. 
Najstarsze elementy dzisiejszej rafy koralowej mają kilka tysięcy lat, choć rafa na tym terenie zaczęłąa budować się kilkadziesiąt milionów lat temu.
Wielka Rafa Koralowa została odkryta w XVII w przez hiszpańskiego żeglarza Luisa Vadez de Torres. W 1770 roku statek Endeavour dowodzony przez Jamasa Cooka osiadł na mieliźnie Wielkiej Rafy Koralowej.
zdjęcie ze strony http://arounddeglobe.com/top-cool-facts-wonderful-great-barrier-reef/

Wielka Rafa Koralowa rozwijała się przez tysiące lat, ale niewiele brakowało, aby bardzo szybko została zniszczona przez człowieka w wyniku rabunkowej eksploatacji. W 1975 roku rząd Australii zdecydował się powołanie Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej co ograniczyło jej dewastację. Niestety rafie nadal zagrażają ścieki z wielkich miast trafiające do oceanu i ocieplenie klimatu. Ocieplenie klimatu powoduje, że żyjące w symbiozie z koralowcami zooksantelle umierają co powoduje także śmierć koralowców.
Zainteresował Cię ten temat -


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz