Równik dzieli Ziemię na półkulę północną, na której żyjemy, i półkulę południową. W miejscach, w których równik przecina drogi i ulice ustawia się tablice i pomniki z myślą o turystach. Przykładem takiego pomnika jest Środek Świata (Mitad del Mundo) w Ekwadorze.
Źródło: https://vailacara.wordpress.com/2015/02/26/wielki-maly-kroczek/
Pomnik ma 30 metrów wysokości, a kula na jego szczycie waży pięć ton.
Gdyby Ziemię, w miejscu gdzie przebiega równik chcieli objąć ustawieni obok siebie ludzie, potrzeba by ich było 25 milionów.
Żródło: http://www.canstockphoto.pl/ilustracje/ziemia.html
Równik przebiega przez terytorium morskie lub lądowe 14 państw. Są to: Wyspy Świętego Tomasz i Książęca, Gwinea Równikowa, Gabon, Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Uganda, Kenia, Somalia, Malediwy, Indonezja, Kiribati, Ekwador, Kolumbia, Brazylia.
Źródło: https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=equator
Równik jest najdłuższym równoleżnikiem. Równoleżniki to linie opasające Ziemię, wyznaczające kierunek wschodni i zachodni. Szerokość geograficzna równika to 0 stopni.
Wokół równika występują bardzo charakterystyczne biocenozy. Na ladzie są to lasy równikowe, w oceanach rafy koralowe. Obydwa ekosystemy cechują się największą na Ziemi różnorodnością biologiczną.
Lasy równikowe są wieczniezielone, gdyż temperatura waha się tu w przedziale od 20 do 30 stopni Celsjusza. Roczna amplituda to zaledwie kilka stopni. Występujące tu organizmy nie mogą także narzekać na brak wody. W niektórych miejscach deszcze, i to bardzo obfite padają codziennie. Nazywają się one deszczami zenitalnymi, gdyż występują w porze, gdy słońce jest w zenicie, czyli oświetla Ziemię pod kątem 90 stopni.
Cześć lasów równikowych to tak zwane lasy mgliste. Pod wpływem wysokiej temperatury woda intensywnie paruje, a lasy spowija mgła.
Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/chmury-woda-mgla-las-mglisty-korzenie-liscie-drzewa,17172
Źródła: Ilustrowana Encyklopedia Rodzinna - W świecie wiedzy, MMXI International Masters Publishers AB