czwartek, 31 grudnia 2015

Najlepsze życzenia na Nowy Rok

Wszystkim czytelnikom życzę szczęścia, miłości, 
spełnienia marzeń i pracy nad sobą w Nowym 2016 Roku.


Źródło: http://szuwarygoniadz.pl/?p=4961


Zamiast fajerwerków, które stresują zwierzęta polecam obejrzenie filmu pokazującego jak wygląda nocą Ziemia z kosmosu.

środa, 30 grudnia 2015

Słońce - (nie)zwykła gwiazda

Źródło: http://topwalls.net/the-burning-sun/

Gwiazdy to ciał niebieskie zbudowanie z gazów, w ich wnętrzu zachodzą reakcje termojądrowe, dzięki czemu uwalniane są w postaci ciepła i światła olbrzymie ilości energii.
Słońce jest centralną gwiazdą Układu Słonecznego. Wokół niego krążą planety i planetoidy.
Średnica Słońca to około 109 Średnic Ziemi, a więc 1392684 km. Ziemia oddalona jest od Słońca o 150 mln km i jest trzecią planetą licząc od centralnej gwiazdy.
Gdyby nie Słońce na Ziemi nie byłoby życia, gdyż jest ono źródłem energii napędzającej procesy życiowe. Z tego też powodu Słońce jest dla nas bardzo ważną i niezwykła gwiazdą. OD aktywności Słońca zależy temperatura na Ziemi. Na przełom XVII i XVIII wieku przypadało obniżenie aktywności gwiazdy, a na Ziemi obserwowano wówczas tak zwana Małą Epokę Lodowcowa. Jej konsekwencją było między innymi zamarznięcie Bałtyku, dzięki czemu do Skandynawii można było przez Bałtyk podróżować saniami.
Źródło: http://dracul.kill.pl/~bielu/astronomia/slonce/frame.htm

Słońce zbudowane jet głównie z helu i wodoru. W jego budowie można wyróżnić kilka warstw. Wewnętrzna warstwa to jądro. Jego gęstość jest około 150 razy większa od gęstości wody na Ziemi. W jądrze dzięki reakcjom termojądrowym powstaje 95% całej produkowanej przez Słońce energii.
Zewnętrzna warstwa to fotosfera - to ona emituje najwięcej promieniowania słonecznego. W obrębie fotosfery obserwuje się plany słoneczne, miejsca silnej koncentracji pola magnetycznego. Liczba plam na Słońcu ulega zmianie w zależności od aktywności słonecznej. Wzmianki o pierwszych obserwowanych plamach słonecznych pochodzą z V w p.n.e. Ich stała obserwacja prowadzona jest od połowy XIX w.
Najbardziej na zewnątrz znajduje się korona słoneczna. Nie ma ona stałej grubości. W tej warstwie powstaje wiatr słoneczny, wyznaczający granice Układu Słonecznego. Temperatura w koronie słonecznej sięga 2 mln stopni Celsjusza.

WPŁYW WIATRU SŁONECZNEGO NA POLE MAGNETYCZNE ZIEMI
Źródło: http://www.spaceweatherlive.com/pl/pomoc/wiatr-sloneczny

Energia ze Słońca jest przenoszona dzięki cząsteczkom elementarnym: fotonom i neutrinom.

Etapy rozwoju Słońca
Słońce powstało około 4,6 mld lat temu. Od tego czasu jego promień zwiększył się o około 10%, a jasność o 27%. Zapasy wodoru na Słońcu wyczerpią się za około 5 mld lat. Wtedy gwiazda gwałtownie się rozszerzy zmieniając się w czerwonego olbrzyma i pochłonie trzy najbliższe planety miliard lat później zacznie się zapadać pod własnym ciężarem i zamieni się w białego karła, aby po milionach lat zamienić się w czarnego karła.

Źródła:  Ilustrowana Encyklopedia Rodzinna - W świecie wiedzy, MMXI International Masters Publishers AB
Wikipedia


Czytaj więcej
i więcej

środa, 23 grudnia 2015

Symbole Bożonarodzeniowe

Jednym z bardziej znanych symboli Świat Bożego Narodzenia jest jemioła. To niezwykła roślina z rodziny jemiołowatych. A dlaczego niezwykłą? Bo jest półpasożytem. Jest zielona, potrafi więc przeprowadzać fotosyntezę, ale wodę z solami mineralnymi niezbędną do życia czerpie od drzewa, na którym pasożytuje. Jemioła zazwyczaj występuje na drzewach liściastych, choć spotykane są także gatunki niepasożytujące na drwach iglastych.

źródło: http://pracaikariera.e-magnes.pl/artykuly/wielka-brytania/poznaj-kraj/swieta-bozego-narodzenia-w-wielkiej-brytanii

Na Boże Narodzenie i Nowy Rok przynoszona jest do domów, gdyż jak głosi przysłowie: "Gdzie nie ma jemioły, cały rok goły".

Wszystkim czytelnikom życzę zdrowych, spokojnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym Roku, a także aby jemioła, którą powiesicie pod sufitem sprawiła, że w przyszłym roku nie zabraknie pieniędzy na drobne przyjemności.



wtorek, 15 grudnia 2015

Atmosfera

Na i wokół Ziemi wyróżniono kilka sfer.
Litosfera - skały tworzące Ziemię
Hydrosfera - ogół wód na Ziemi
Biosfera - wszystkie organizmy na Ziemi
Atmosfera - zewnętrzna, gazowa otoczka Ziemi

Źródło: http://www.klimatdlaziemi.pl/index.php?id=105&lng=pl

Bez atmosfery ni powstałoby na Ziemi życie, jeżeli ja zniszczymy życie na naszej planecie nie przetrwa.

Atmosfera dzieli się na sfery różniące się od siebie składem i temperaturą.

Źródło: http://szczecinairport.blog.pl/2014/10/21/atmosfera-ziemi-wysokosci-na-jakiej-lataja-balony-samoloty-satelity/

TROPOSFERA to warstwa znajdująca się bezpośrednio przy powierzchni Ziemi. Najszersza jest na równiku, osiąga nawet 18 kilometrów, a najcieńsza przy biegunach, czasami zaledwie 7 kilometrów. Ma to związek z działaniem siły odśrodkowej podczas obrotu Ziemi wokół własnej osi. Średnia temperatura przy powierzchni Ziemi to 15 stopni Celsjusza, na wysokości 100 m to już tylko 0,65 stopnia Celsjusza. W tej warstwie znajduje się niemal cała zawarta w atmosferze para wodna. To w tej strefie maja miejsce wszystkie zjawiska atmosferyczne i procesy pogodowe.

STRATOSFERA - kończy się na wysokości około 50 km. Dzieli się ona na warstwę zimną, gdzie temperatura wynosi około -55 stopni Celsjusza i ciepłą o temperaturze 0 stopni Celsjusza. W warstwie ciepłej skoncentrowany jest niemal cały ozon, tworzący warstwę ozonową zabezpieczająca powierzchnię Ziemi i wszystkie żyjące na niej organizmy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym emitowanym przez Słońce.

MEZOSFERA - rozciąga się do około 80 km. Temperatura w tej strefie wynosi od -70 do 0 stopni Celsjusza. Gęstość i ciśnienie spadają w jej obrębie drastycznie. Ciśnienie wynosi  1 hPa. W tej warstwie formują się tak zwane obłoki srebrzyste, nazywane także polarnymi chmurami mezosferycznymi. Są one bardzo rzadko obserwowane przy wschodzie lub zachodzie Słońca.

OBŁOKI SREBRZYSTE NAD TORFOWISKIEM KURESOO W ESTONII

źródło „Helkivad ööpilved Kuresoo kohal” autorstwa Martin Koitmäe - Praca własna. Licencja GFDL na podstawie Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Helkivad_%C3%B6%C3%B6pilved_Kuresoo_kohal.jpg#/media/File:Helkivad_%C3%B6%C3%B6pilved_Kuresoo_kohal.jpg

TERMOSFERA - kończy się na wysokości około 800 km. Temperatura w tej strefie rośnie do 1000 - 1500  stopni Celsjusza, ale ze względu na budowę tej warstwy nie jest odczuwalna. W tej warstwie dochodzi do jonizacji gazów dzięki czemu dochodzi do powstawania zórz polarnych. Niska orbita okołoziemska przebiega w tej strefie. Porusza sie w niem między innymi Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

żródło http://www.deon.pl/po-godzinach/nauka--technologia/art,163,wyslij-kartke-swiateczna-na-stacje-kosmiczna.html

EGZOSFERA - najbardziej zewnętrzna warstwa atmosfery, kończy się na wysokości około 2000 km. Prawie nie ma w niej już cząsteczek gazów.

Przybliżony skład atmosfery w %.
azot                                   78,084
tlen                                    20,946
argon                                 0,934
dwutlenek węgla                0,03
neon                                  0,0018
hel                                     0,00052
krypton                              0,00011
wodór                                0,00005
podtlenek azotu                  0,00002
ksenon                               0,000009
para wodna                        1-4

Źródła:  Ilustrowana Encyklopedia Rodzinna - W świecie wiedzy, MMXI International Masters Publishers AB
Wikipedia

zadania dla klasy piątej


  1. Narysuj flagę Warszawy.
  2. Wymień 5 warszawskich zabytków.

niedziela, 6 grudnia 2015

Zadani dla klasy szóstej


  1. Uzupełnij wyrazy w zdaniu.

Ze względu na sposób zapylania rośliny dzielimy na …………………………………………
i ………………………………………, niektóre są także zapylane przez ……………………………………..
i ……………………………………………………
Kwiat służy do……………………………………………………………………………………………………………………
Aby kwiat przekształcił się w owoc musi dojść do …………………………………………….., a następnie ……………………………………………….
  Za pomocą jakich narządów oddychają:
·         Gady
·         Ptaki
·      Ssaki
1.       Czym pokryte jest ciało:
        Gadów
·         Ptaków
·         Ssaków

Zadania dla klasy piątej

1.       Zaznacz na mapie Polski orientacyjne położenie wymienionych regionów kulturowych.
Dolny Śląsk, Suwalszczyzna, Łużyce, Mazowsze, Ziemia Łowicka
źródło: http://geogila.jimdo.com/materia%C5%82y-dydaktyczne/mapki-konturowe/

czwartek, 3 grudnia 2015

Krater Chixulub

Krater Chixulub znajduje się na półwyspie Jukatan i częściowo pod wodami Zatoki Meksykańskiej.
Źródło: http://gadzetomania.pl/3957,czelabinsk-zdemolowany-meteorytami-gdzie-wczesniej-spadaly-kosmiczne-smieci

Jest to krater powstały w wyniku uderzenia planetoidy bądź komety. Nazwę zawdzięcza położonej niedaleko miejscowości Chicxulub. Jego średnica z zewnętrznym podpiersieniem to 240km, a głębokość około 1 km. Pierwotna głębokość była dużo większa, obecnie jest on wypełniony osadami. Krater powstał 66 milionów lat temu i szacuje się, że jest pozostałością po 10 km planetoidzie, która uderzyła w Ziemię z prędkością 20 km/s. Mogła to także być mniejsza, ale poruszająca się szybciej komata.

Zderzenie takiego ciała niebieskiego spowodowało wyrzucenie do atmosfery materiału, który utrzymywał się w powietrzu przez kilka lat. To spowodowało ograniczone docieranie do Ziemi promieniowania słonecznego, czego konsekwencją mogło być wielkie wymieranie końca kredy. Jednak prawdopodobnie w czasie zbiegło się kilka zjawisk tego typu. Przypuszcza się, że w tym, okresie Ziemia częściej zderzała się z dużymi ciałami niebieskimi. Geolodzy odnotowują także w tym czasie wzmożony wulkanizm, który również przyczyniał się do wzrostu zapylenia atmosfery. Jakie może mieć to znaczenie dla Ziemi mogliśmy przekonać się w znacznie mniejszej skali po wybuchu wulkanu Eyjafjallajokull na Islandii w 2010 roku.
Źródło: http://thescentedhound.com/tag/chicxulub-mexico/

Źródła: Wikipoedia

wtorek, 1 grudnia 2015

Zadania dla klasy piątej

1.       Połącz w pary jednostkę terytorialną i jej zarządcę:
Województwo
  1. Powiat
  2.  Gmina
  3. Miasto
  4. Wieś

  • Wójt
  • Prezydent
  • Wojewoda
  • Burmistrz
  • Starosta